Zapraszamy na niecodzienny rejs z Kapitanem Henrykiem Jaskułą

13 sierpnia 2021

„Nie mamy wpływu na długość naszego życia, ale możemy dodać mu głębi i poszerzyć zasięg” – taka idea niewątpliwie przyświecała Kapitanowi Henrykowi Jaskule, którego postać chcielibyśmy upamiętnić. Jego podróż morska rozpoczęła się 12 czerwca 1979 roku. Rejs solo non-stop dookoła świata zapisał się na kartach morskiej historii, morskiej i… przemyskiej. Bo to do naszego miasta w 1955 roku przeniósł się pochodzący z Radziszowa żeglarz i to właśnie władze województwa przemyskiego udało mu się przekonać do swojego podróżniczego projektu, czego konsekwencją była budowa „Daru Przemyśla”.

17 lutego 2020 roku członkowie Rady Miejskiej w Przemyślu jednogłośnie przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2020 rokiem kapitana Henryka Jaskuły. Jednym z wydarzeń towarzyszących była wystawa plenerowa „Kpt. Henryk Jaskuła – Honorowy Obywatel miasta Przemyśla, żeglarz światowej sławy” (przygotowana we współpracy z Urzędem Miejskim w Przemyślu, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Przemyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Towarzystwem Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Mieczysławem Nyczkiem, Tadeuszem Budzińskim, Grzegorzem Karnasem, Jerzym Fijką, Lesławem Antoniewskim, Witoldem Wołczykiem oraz Marleną Paniw).

Czas płynie, ale my nie zapominamy! Chcemy wszystkim widzom jeszcze raz przybliżyć świat nieograniczonej pasji i wytrwałości, którego bohaterem jest jedna z najwybitniejszych osobowości nadsańskiego grodu, dlatego ponownie zapraszamy na wystawę. Tym razem ekspozycja znajduje się w pobliżu wejścia do Zamku Kazimierzowskiego i będzie dostępna dla widzów do 30 września br.

„Dla mieszkańców miasta Kapitan Jaskuła nie jest osobą anonimową, jednak warto o nim opowiedzieć także przyjezdnym. Sezon turystyczny jest świetną okazją do zaprezentowania jego sylwetki szerszemu gronu. Zamek Kazimierzowski, jako jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu, jest bardzo dobrym miejscem, żeby pośród szumu wiatru, w sąsiedztwie parkowych drzew i alejek, kontemplować historię wspaniałego wyczynu Kapitana Henryka Jaskuły” – Renata Nowakowska – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

„Dzięki przychylności oraz zaangażowaniu dr. Pawła Treflera – Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz Wojciecha Bakuna – Prezydenta Miasta Przemyśla możemy dzisiaj patrzeć na tą wyjątkową wystawę, w tak pięknym miejscu, jakim jest Wzgórze Zamkowe w Przemyślu. Stojąc tu i patrząc w dół, na piękny modry San, płynący do morza Bałtyckiego – będącego początkiem i końcem historycznego rejsu naszego Kapitana – San, na którym młodzi adepci sztuki żeglarskiej rozpoczynają swoją przygodę, jestem dumny, że Przemyśl, miasto leżące na Podkarpaciu – prawie 800 km od morza, jest początkiem tak wspaniałego wyczynu, jakim jest rejs dookoła świata non stop Kapitana Henryka Jaskuły, który większość życia spędził w Przemyślu” – Jerzy Uziembło – Inicjator wystawy, Kwestor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu

Justyna Przerwa

fot. Marcin Sowiński

Logo PWSW