Wizyta Rektora PWSW dr. Pawła Treflera w Hiszpanii

12 lipca 2018

W dniach 2-5 lipca br. JM Rektor PWSW dr Paweł Trefler złożył wizytę w partnerskiej uczelni Escuela de Arte y Superior de Diseño Pablo Picasso (EASD) w mieście A Coruña w północno-zachodniej Hiszpanii (Wspólnota Autonomiczna Galicji). EASD to stosunkowo nieduża, choć renomowana uczelnia artystyczna, do której mogą wyjeżdżać nasi studenci z „Projektowania graficznego” i „Architektury wnętrz” w ramach programu ERASMUS+. Dr Trefler był pod wrażeniem funkcjonalnego budynku uczelni, z którego okien roztacza się piękny widok na port i zatokę A Coruñi, a także profesjonalizmu profesorów, prac dyplomowych studentów i świetnej bazy dydaktycznej dostosowanej do potrzeb młodych adeptów sztuki. EASD to uczelnia o długiej tradycji, w której w latach 1891-1895 studiował wybitny hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik Pablo Picasso. PWSW miała już przyjemność gościć studentów z tej zaprzyjaźnionej uczelni, którzy miło wspominają pobyt w Przemyślu. Podczas swojego pobytu w murach EASD  rektor Trefler miał okazję porozmawiać z koordynatorką projektów międzynarodowych odpowiedzialną za wymianę akademicką w programie ERASMUS+ panią Milagros Sánchez Landeirą, a także innymi wykładowcami.

Kolejnym punktem podróży JM Rektora PWSW do hiszpańskiej Galicji był słynny królewski Uniwersytet w Santiago de Compostela (USC), który działa już od 523 lat i jest jedną z najlepszych uczelni na Półwyspie Iberyjskim. Rektorat USC mieści się w samym centrum pięknego, zabytkowego miasta, które stanowi cel licznych pielgrzymów zmierzających do wielkiej katedry. W tejże świątyni – według legendy – spoczywają szczątki jednego z 12 apostołów – św. Jakuba. W tym miejscu warto przypomnieć, że Przemyśl jest miastem, przez które przebiega jedna z odnóg drogi św. Jakuba, prowadzącej do Santiago de Compostela. JM Rektora PWSW przyjął JM Rektor USC prof. Antonio López Díaz wraz z Prorektor ds. Komunikacji i Kultury prof. Maríą do Mar Lorenzo Moledo. Rozmowa przebiegała w bardzo otwartej, przyjacielskiej atmosferze i dotyczyła m.in. możliwości podpisania przez obydwie uczelnie umowy dotyczącej wymiany studentów i pracowników w ramach programu ERASMUS+.

Rektor Trefler, w celu rozwoju współpracy międzynarodowej naszej Uczelni, spotkał się także z JM Rektorem Uniwersytetu w A Coruñi (UDC) prof. Julio Abalde Alonso, a także Kierownikiem Katedry Anglistyki na Wydziale Filologicznym UDC prof. Maríą Jesús Lorenzo-Modią. UDC liczy obecnie ponad 20 tys. studentów i funkcjonuje jako autonomiczny uniwersytet od 1989 roku, kiedy to wyodrębnił się z Uniwersytetu w Santiago de Compostela (USC). Z przeprowadzonych przez  dr. Treflera rozmów wynika chęć podpisania przez UDC umowy o wymianie akademickiej w ramach programu ERASMUS+ z naszą Uczelnią.

JM Rektor PWSW dr Paweł Trefler od początku swojej kadencji przykłada dużą wagę do nawiązywania kontaktów z uczelniami zagranicznymi. Dzięki temu zawarto już kilka nowych porozumień, co znacznie zwiększa możliwości naszych studentów i kadry akademickiej w zakresie wyjazdów w ramach programów ERASMUS+. Przy okazji warto dodać, że również nasza Uczelnia cieszy się zainteresowaniem ze strony zagranicznych studentów i wykładowców, którzy coraz częściej nas odwiedzają. Przykładem tego była chociażby niedawna konferencja z udziałem węgierskich i polskich studentów i wykładowców poświęcona wspólnej polsko-węgierskiej historii, która miała miejsce w PWSW, a także uczestnictwo PWSW w prestiżowym Collegium Carpathicum – konsorcjum uczelni z państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Zachęcamy wszystkich studentów PWSW do podjęcia starań o wyjazd na wymianę w ramach programu ERASMUS+. To ogromna i niepowtarzalna szansa na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie ciekawych ludzi i odwiedzenie przepięknych miejsc. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować, starając się zdobywać jak najlepsze oceny i rozwijać swoje umiejętności językowe.

Logo PWSW