Wielka Podróż Henryka Jaskuły

29 listopada 2021

2020 Rokiem Kapitana Jaskuły

Rok 2020 niewątpliwie należał do Henryka Jaskuły. 17 lutego Radni Rady Miejskiej w Przemyślu jednogłośnie przegłosowali uchwałę, która nadała inicjatywie oficjalny charakter. Nasza uczelnia czynnie włączała się w wydarzenia upamiętniające tego Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, a osobą wyjątkowo zaangażowaną z ramienia PWSW jest Kwestor – Jerzy Uziembło, pasjonat żeglarstwa. Pandemia nieco pokrzyżowała zaplanowane obchody, ale na szczęście udało się zrealizować wiele projektów, jak np. plenerowa wystawa pod Urzędem Miasta czy ekspozycja w pobliżu Zamku Kazimierzowskiego. Część wydarzeń odbyła się wirtualnie, w tym m.in. Noc Muzeów Inaczej.

 

Festiwal PRZEMYŚLne PODRÓŻE

Kulminacją obchodów była sobotnia Wielka Podróż Henryka Jaskuły, wpisująca się w Festiwal PRZEMYŚLne PODRÓŻE. To była wspaniała, sentymentalna  wyprawa, która przeniosła uczestników z przemyskiego Centrum Kulturalnego w świat prawdziwej pasji. Dzięki wspomnieniom świadków wydarzeń, uzupełnionych o archiwalne materiały filmowe, poznaliśmy inne oblicze Kapitana. Wiemy, z czego zasłynął, ale czy wiemy, kim tak naprawdę był…

Osobliwy – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – taki obraz wyłaniał się z opowieści Mieczysława Nyczka, Justyny Woś-Nyczek (autorzy książki Nad Jaskułowym Gniazdem), Lesława „Macieja” Antoniewskiego oraz Jana Miszczaka.

Z zawodu inżynier, z zamiłowania taternik, żyjący w poczuciu, że „żeglowanie jest koniecznością”. Chciał doczekać czasu, w którym polski żeglarz prześcignie jego osiągnięcia. Nie do opisania jest skala uczucia, jakim darzył żeglarstwo. Tak Jaskuła pożegnał się z jachtem, na którym odbył rejs dookoła świata, a który 7 lat po tym wyczynie został rozbity: „Do istot, które kochałem bardziej niż bardzo zaliczam Dar Przemyśla (…) Żyję z połową duszy, ta druga połowa leży we wraku Daru Przemyśla na kubańskiej plaży…”.

 

Ostatnie pożegnanie, a wieczna pamięć

Pogrzeb Kapitana odbędzie się za dwa lub za trzy lata. Jak to możlwe? Henryk Jaskuła zdecydował o przekazaniu swojego ciała Katedrze Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stając się tym samym ważnym darem dla nauk medycznych.

Podczas sobotniego wydarzenia padło wiele ciekawych propozycji, których realizacja pozwoliłaby na trwałe, namacalne upamiętnienie. Niezależnie od tego, czy będzie to ster w przemyskim rynku, pomnik realnych rozmiarów, czy mural, wierzymy, że dzięki temu Jaskuła będzie zawsze wśród przemyślan. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko.”

 

⁕⁕⁕

W programie znalazły się również występy artystyczne. XIV Przemyska Harcerska Drużyna Wodna im. hm. Edwarda Heila, Ewelina i Łukasz Kasperscy oraz C.K. Port Przemyśl muzycznie ugościli miłośników szant.

Pod koniec  wydarzenia na wszystkich  gości czekała miła niespodzianka w postaci loterii, podczas której gadżety z logo PWSW trafiły w szczęśliwe ręce. Upominki wręczył Rektor uczelni – dr Paweł Trefler, prof. PWSW.

Za sterami wydarzenia stał Rafał Paśko, który czuwał nad sprawnym przebiegiem programu.

 

⁕⁕⁕

Organizatorzy:

Centrum Kulturalne w Przemyślu

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

Współorganizator:

Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski

Partner:

TVP3 Rzeszów

 

Tekst: Justyna Przerwa

Zdjęcia: Kamil Krukiewicz, Marcin Sowiński

Logo PWSW