Szkoła zimowa w PWSW

23 stycznia 2019

Niektórzy w ferie odpoczywają, a są też tacy, którzy ten czas spędzają na pilnej nauce. Tak było w przypadku goszczonej w murach PWSW grupy młodzieży z Winnicy na Ukrainie. W ramach zorganizowanej przez naszą uczelnię Szkoły Zimowej – w dniach 8-12 stycznia – piętnaście młodych osób zapoznawało się nie tylko z ofertą uczelni i uczestniczyło w wykładach, ale również korzystało z oferty edukacyjnej przemyskiego muzeum. Przedostatni dzień upłyną pod znakiem „Ścieżkami Niepodległej”; zwiedzano Kraków i wystawy związane z okrągłą rocznicą  odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież miała możliwość zapoznać się zbiorami zarówno Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej gdzie odwiedzone zostały stałe ekspozycje dotyczące ikon i fortyfikacji z czasów drugiej wojny światowej jak również wystawę judaiki, co było uzupełnieniem spaceru ścieżkami dawnego Przemyśla. Następnie grupa uczestniczyła w warsztatach z edukatorem, żeby po krótkiej przerwie przejść do Muzeum Dzwonów i Fajek gdzie podziwiano najbardziej charakterystyczne wyroby Przemyśla. Nie zapomniano również o pamiątkowym zdjęciu z panoramą miasta w tle z tarasu widokowego muzeum.

Kolejny dzień związany był z historią Polski; zajęcia przeprowadził  dr Grzegorz Szopa. Następnie grupa z Winnicy została, dzięki uprzejmości Działu Organizacji i Promocji, zapoznana z najważniejszymi miejscami na uczelni; oprócz auli, na której chętnie robiono sobie zdjęcia, przyszli studenci odwiedzili także sale wykładowe instytutu projektowania graficznego i architektury. Młodzież odwiedziła również bibliotekę w której przeprowadzony został krótki kurs korzystania z jej zasobów.

Piątkowa wycieczka do Krakowa i zwiedzanie Wawelu oraz wystaw było klamrą zamykającą kilkudniowe zapoznawanie się z językiem polskim w życiu codziennym, jak również historią Polski. Przyszli studenci PWSW wrócili do domu nie tylko z pięknymi wspomnieniami i wiedzą, ale również z certyfikatami potwierdzającymi udział w ciekawej ofercie edukacyjnej dla młodych ludzi z Ukrainy, którzy w przyszłości staną się pełnoprawnymi studentami Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

 

Agnieszka Bieniek Wydrzyńska

 

fot. Agnieszka Bieniek Wydrzyńska

Logo PWSW