Spotkanie z Panem Jerzym Kostiukiem – weteranem bitwy o Monte Cassino

25 kwietnia 2018

Instytut Stosunków Międzynarodowych i Politologii PWSW w Przemyślu był organizatorem spotkania z Panem Jerzym Kostiukiem, kapitanem WP w stanie spoczynku, weteranem bitwy o Monte Cassino. Spotkanie odbyło się we wtorek 24 kwietnia.

Wydarzenie było unikalną okazją do przeniesienia się w czasie. Podczas blisko dwugodzinnego wykładu Pan Jerzy wspominał swoją wojenną tułaczkę począwszy od Lwowa, skąd decyzją władz radzieckich został wywieziony wraz z innymi Polakami do Kazachstanu, gdzie szansą wydostania się z obszarów Związku Radzieckiego stały się formowane Polskie Siły Zbrojne. Pan J. Kostiuk wraz z armią pod dowództwem gen. W. Andersa dotarł przez Bliski Wschód aż pod Monte Cassino. Jeszcze we Włoszech, już po bitwie o klasztor, odniesione poważne rany wyeliminowały Pana Jerzego z dalszego udziału w walkach. Pełna sala publiki zgromadzona w Kolegium Wschodnim PWSW z zapartym tchem słuchała żołnierskich przygód, ale dla słuchaczy będzie to zawsze tylko opowieść, ponieważ raczej nikt nie jest w stanie, w pełni wyobrazić sobie tego, co przetrwał Pan Kostiuk. Przeżycie okrucieństw wojny, utrata połowy rodziny i ginących kolegów, ciągła konfrontacja z wrogiem i nieustanne zagrożenie życia, ostrzał, miny, odłamki, rany to ponad siły przeciętnego człowieka.

Pan Jerzy mówił także o sytuacji polskich żołnierzy po wojnie, o poczuciu opuszczenia, zdradzenia, rozczarowania z położenia Polski na arenie międzynarodowej, kiedy to za zgodą naszych zachodnich sojuszników, polskie ziemie zostały pozostawione w rękach Stalina.

Szansa posłuchania opowieści o historii z punktu widzenia kogoś, kto ją przeżył osobiście, pozostanie na długo w pamięci słuchaczy.

 

Tomasz Bielański

 

fot. Tomasz Bielański

Logo PWSW