Śniadanie Wielkanocne

25 kwietnia 2022

W niedzielę, 24 kwietnia br., w jednej z uczelnianych sal unosił się zapach wielkanocnych potraw, a rozmowy wcale nie dotyczyły studiowanych przedmiotów, lecz były bardziej towarzyskie i serdeczne. Dla ukraińskich studentów naszej uczelni ta świąteczna niedziela była czasem wyjątkowym, ale i trudnym. PWSW okazała się dla nich nie tylko miejscem studiowania, lecz również domem. Tutaj mogli spędzić świąteczny poranek z dala od ostrzeliwanych domów, w towarzystwie przyjaciół, władz uczelni, wykładowców, duszpasterza akademickiego.

W spotkaniu uczestniczyli dr Paweł Trefler, prof. PWSW – rektor, dr Robert Oliwa – prorektor właściwy ds. studenckich, ks. dr Maciej Flader – duszpasterz akademicki, dr Beata Gocko – inicjatorka uczelnianego śniadania, mgr Hanna Ozimkowska – koordynator ds. studentów obcokrajowców, studenci, w tym studenci ukraińscy, ale też uchodźcy i wolontariusze, którzy zamieszkali w uczelnianym akademiku. To wielkanocne śniadanie było okazją do wymiany receptur tradycyjnych świątecznych potraw – polskich i ukraińskich, miało również wartość edukacyjną, bo nie zabrakło opowieści o tradycjach związanych z obchodzeniem świąt Wielkanocnych. Na świątecznym stole pięknie prezentowało się ukraińskie ciasto pieczone tylko raz w roku – paska.

„Ab ovo…” – jajko symbolizuje początek, życie. Niech naszym ukraińskim sąsiadom przyniesie nowy, lepszy rozdział w historii ich kraju.

Tekst: Ewelina Kasperska, Hanna Ozimkowska
Zdjęcia: Hanna Ozimkowska

Logo PWSW