PWSW w prestiżowym towarzystwie – Inauguracja Collegium Carpathicum

22 grudnia 2018

W dniach 17-18 grudnia miało miejsce inauguracyjne spotkanie rektorów oraz koordynatorów Collegium Carpathicum. Ta inicjatywa połączenia pod wspólnym szyldem uczelni funkcjonujących u podnóża Karpat sprawiła, że przemyska Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska dołączyła do elitarnego grona. W grupie, poza PWSW, są również wiodące uniwersytety z Węgier, Rumunii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Siódemkę zamyka główny koordynator: Uniwersytet Warszawski, Studium Europy Wschodniej. Jak sami o sobie mówią: z Karpatami łączy nas rzeka i dotychczasowa współpraca z Uniwersytetem Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku, który również uczestniczy w projekcie. Uczelnię reprezentował rektor dr Paweł Trefler a także uczelniana koordynatorka Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska.

 

Na dwudniowym spotkaniu omawiano szczegóły inicjatywy, planowano kolejne wyjazdy z wykładami do uczelni partnerskich i ustalano wytyczne na nowe półrocze. Dzięki takiej wymianie w każdym semestrze nasza uczelnia gościć będzie dwóch wykładowców z uczelni partnerskich.  Z naszej strony również zostanie wybranych dwóch lektorów, których w ten sam sposób ugości uniwersytet partnerski.

 

Oprócz części roboczej był również czas na wspólną kolację w Sejmie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaprosił na spotkanie wszystkich rektorów i koordynatorów Collegium Carpathicum. Było także wspólne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz udział w zamknięciu obchodów Jubileuszu 80-lecia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego Uniwersytetu Warszawskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan w Czarnohorze, z którą to inicjatywą związany jest zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka. W uroczystości nie zabrakło marszałka województwa podkarpackiego, Pana Władysława Ortyla a także przedstawiciela MSZ Pana Andrzeja Fąfary.

 

Kolejne spotkanie rektorów i koordynatorów w ramach tego projektu odbędzie się już w lutym przyszłego roku w Przemyślu. Współgospodarzem tego wydarzenia będzie PWSW w Przemyślu.

 

Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska

Logo PWSW