Młodzież z Winnicy i Czortkowa poznawała polską historię i kulturę w ramach Szkoły Zimowej PWSW

28 stycznia 2020

W ramach zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu w okresie od 8 do 19 stycznia br. kolejnej edycji Szkoły Zimowej, młodzież z Ukrainy miała możliwość znów gościć w naszej uczelni. W tym roku w dwóch turnusach udział wzięło niemal trzydzieści osób z Czortkowa oraz Winnicy.

W ramach Szkoły Zimowej uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kulturą polską w ramach szeregu wykładów i  warsztatów prowadzonych przez kadrę naukowo-dydaktyczną PWSW.

W pierwszym dniu pobytu w Przemyślu, młodzież pod opieką dr Lucjana Faca odwiedziła Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę Credo na dwa głosy prezentującą sztukę o charakterze religijnym dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego, a także inne wystawy jak Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego czy Geometria Miasta – wystawa fotografii Artura Nizickiego.

W kolejnych dniach arcyciekawe zajęcia z języka polskiego prowadziła dr Violetta Ciećko z Zakładu Polonistyki poświęcone m.in. zagadnieniu frazeologizmów w polszczyźnie, a także ważnemu tematowi praktycznemu – poprawnemu napisania swojego  CV.

Równie atrakcyjne były zajęcia prowadzone przez kadrę Zakładu Historii: dr Elżbietę Dybek, dr Grzegorza Szopę oraz dr Andrzeja Gliwę poświęcone dynastii Piastów, tajemnicom tatarskiej sztuki wojennej, powstaniu kozackiemu Bohdana Chmielnickiego oraz ciekawostkom na temat ścieżki historyczno-edukacyjnej „XX wiek na Zasaniu”,

Także poprowadzone przez dr Dariusza Markiewicza  warsztaty o intrygującym tytule Grafika na stronach internetowych zaprojektowanych w oparciu o platformy CMS cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników.

Podczas pobytu w PWSW nie zabrakło również czasu na aktywny odpoczynek, piesze wycieczki i spacery po mieście połączone z  zgłębianiem tajemnic historii Przemyśla oraz historii Polski. Na zakończenie turnusu, obydwie grupy udały się na jednodniową wycieczkę do jednego z najstarszych i najważniejszych miast  – Krakowa.

Dni spędzone w Przemyślu szybko minęły i nasi młodzi przyjaciele z Winnicy i Czortkowa udali się  do domu…ale obiecali wrócić,  bo nasza uczelnia i Przemyśl zrobiły na nich wielkie wrażenie…

 

dr Sławomir Solecki i Joanna Olszańska

Logo PWSW