„Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty” – akcja krwiodawstwa w PWSW

26 kwietnia 2022

Już można powiedzieć w miejscu tradycyjnym i o stałej porze, czyli w Kolegium Technicznym PWSW w godzinach 9:00-12:00, odbyła się Akcja Krwiodawstwa, zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelinek” oraz Samorząd Studencki PWSW we współpracy z PCK Przemyśl.

Na pytanie „dlaczego zdecydowaliście się dziś wspomóc naszą akcję?” uczestnicy odpowiadali m.in.: „oddaję krew od 19 roku życia, bo mogę – po prostu”; „można powiedzieć, że mam dług do spłacenia, ja skorzystałam już z takiej pomocy, teraz sama chcę się podzielić”; „mam satysfakcję, że mogę pomóc”; „wiem, jak to z tą krwią jest, była, jest i będzie potrzebna”. Cieszymy się, że świadomość zapotrzebowania na krew i jej składniki wzrasta. Staramy się wyjaśniać problem oraz podkreślamy konieczność oddawania krwi – leku, którego w żaden sposób nie da się zastąpić, a którego wytwórcą może być jedynie człowiek i jako społeczność akademicka cieszymy się, że akcja spełnia swoje zadania.

Procedura przebiegała bardzo płynnie, dzięki koordynacji przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, i standardowo – rejestracja, wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia, wywiad medyczny  oraz badanie kwalifikacyjne i można było „przystąpić do działania”.

Pracownicy i studenci PWSW oraz mieszkańcy Przemyśla, wraz z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej, wykazali się wielkimi sercami – za co bardzo dziękujemy! Szczególne podziękowania kierujemy do WOT-u, który dołączył do nas, jako partner wydarzenia i był dużą pomocą w rozpropagowaniu akcji. Była to podwójna korzyść – z jednej strony oczywiście zwielokrotniona ilość cennego leku, ale też zainteresowani, przy stoisku WOT-u, mogli dowiedzieć się,  jak wygląda służba, jak dostać się do formacji, dzięki czemu, mamy nadzieję, zwielokrotniona zostanie również liczba żołnierzy.

 

Spośród 40 osób o wielkich sercach do oddania krwi zakwalifikowało się 26 osób, które swoim gestem z pewnością pomogą uratować niejedno życie…  „Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty” Erich Fromm

 

Patronat nad wydarzeniem objęli:

Starosta Przemyski – Jan Pączek

Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – Wojciech Bobowski

Prezydent Miasta Przemyśla – Wojciech Bakun

Przewodniczący Rady Miejskiej – Maciej Kamiński

 

 

Tekst: Justyna Przerwa

Zdjęcia: Witold Martowicz

Logo PWSW