Jak dobrze rozpocząć weekend? Z TECHNIKĄ I LOGISTYKĄ. To logisty… logiczne!

24 marca 2019

Piątek, piąteczek, piątunio w Instytucie Nauk Technicznych PWSW upłynął w atmosferze nie tylko nauki, ale też (a może przede wszystkim) zabawy. Otwierając swoje drzwi dla uczniów szkół średnich, pracownicy i studenci „technicznych” kierunków inżynierskich przygotowali bardzo zróżnicowany i napięty program. Nikt nie składał zażaleń na dużą liczbę atrakcji! Gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkół z Przemyśla, Dynowa, Rzeszowa i Tarnobrzega.

Głównym punktem piątkowego programu był II Konkurs Twórczości Technicznej pt. „Projekty prosto z garażu”, który wypełnił salę po brzegi. Autorzy prac prezentowali swoje dzieła zdumionej publiczności, bo jaka może być reakcja na gadżet typu „zdalnie sterowany podajnik karmy dla zwierząt”? Zdumienie i podziw, mimo iż pomysł na zaprojektowanie takiego urządzenia zrodził się z … lenistwa! Obejrzeć można było ponadto robot mobilny na platformie trójkołowej sterowany aplikacją bluetooth RC z generatorem NN, który – jak sugerowała publiczność – mógłby się sprawdzić w roli mobilnego paralizatora (!), licznik Geigera oraz model edukacyjny manipulatora hydraulicznego. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom – zgodnie z przyznanymi miejscami:

  1. Przemysław Kinasz – ILO w Przemyślu
  2. Bartosz Bębnowicz – CKU nr 1 w Przemyślu
  3. Patryk Czopko – CKZiU nr 1 w Przemyślu
  4. Piotr Cielecki – CKZiU nr 1 w Przemyślu

Nie zabrakło również wykładów dedykowanych uczniom klas o różnych profilach technicznych oraz części praktycznej, zarówno tej bardziej „na poważnie” (czy i jak przedmioty ogólnokształcące, w tym m.in. fizyka, chemia przydają się w diagnostyce pojazdów), jak i „z przymrużeniem oka” (wyścigi na czas modelem samochodowym po uczelnianym korytarzu, który zamienił się w niecodzienną trasę rajdową).

Niemałym zainteresowaniem cieszył się również konkurs „Mistrzowie logistyki”, który składał się z części teoretycznej i praktycznej – tam m.in. pytania o paletę ładunkową, funkcje opakowań, budowle magazynowe…

Po takiej dawce wrażeń humaniści (bo i ci odwiedzili INT) z pewnością powzięli postanowienie, że tak rozpoczęty weekend uhonorować trzeba przynajmniej ułożeniem puzzli, a ci, którzy z techniką są za pan brat już myślą nad ułatwieniem sobie życia jakimś gadżetem…podajnik karmy dla zwierząt już jest… może więc wehikuł czasu? Taki, który przeniesie nas do kolejnego piątku…

 

Ewelina Kasperska

 

fot. Kamil Krukiewicz, Ewelina Kasperska

Logo PWSW