IX Dzień Wykładów i Warsztatów Otwartych w PWSW – już za nami!

29 listopada 2018

Tłumy młodzieży szkolnej wraz z nauczycielami odwiedziły Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu 28 listopada br. – bo działo się tu naprawdę wiele. Z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych, uczelnia przygotowała bogatą ofertę wykładów i warsztatów, konkursów oraz imprez towarzyszących. Już od wejścia uśmiechały się do uczestników efektowne upominki przeznaczone dla zwycięzców konkursów, przygotowane przez partnerów i sponsorów .

Gościem wydarzenia był nowy  Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, którego w progach uczelni przywitał  Rektor dr Paweł Trefler, czyniąc „honory domu” również wobec pozostałych, a byli wśród nich m.in.: z ramienia Starosty Przemyskiego – Radny Powiatu p. Jerzy Góralewicz, Komendant Miejski Policji w Przemyślu nadkom. Piotr Mazur, Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Przemyślu – Pani Agata Lach oraz Dyrektor Banku Pekao S..A. oddział w Przemyślu – Pani Danuta Dudek.

Liczne zajęcia w uczelnianej auli oraz salach wykładowych i laboratoriach przeprowadzili pracownicy dydaktyczni PWSW oraz zaproszeni goście. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wykłady z języka angielskiego oraz konkurs pt. „Pułapki tłumaczeniowe”, w którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie I LO w Przemyślu, zgarniając trzy najlepsze miejsca.

Kłopotu z zainteresowaniem uczniów swoimi propozycjami nie miały na pewno kierunki Instytutu Nauk Technicznych, które przygotowały warsztaty nt. domowej automatyki i projektowania mikrokontrolerów oraz pokazy diagnostyki samochodowej.

O rozwój osobowości młodzieży zadbali autorzy wykładu motywacyjnego „Problemy zmieniaj w możliwości” oraz warsztatów „ Jak pobudzić kreatywność”; do tej kategorii zaliczyć można również warsztaty teatralne „Aktorski elementarz”, przygotowane przez Pana Marcina Ehrlicha z Teatru EHRNOV.

Naukę portretowania oraz warsztaty ,,3D” zaproponował gościom imprezy Instytut Sztuk Projektowych PWSW.

Swój wkład w wydarzenie wniosły również – Instytut Humanistyczny oraz Instytut Socjologii: pierwszy z nich przedstawił sylwetki polskich pisarzy i poetów w ,, Potyczkach o literackiego Nobla” , drugi zaś ,,Zagrożenia społeczne XXI wieku”.

Nauczyciele i uczniowie chętnie korzystali z przeprowadzonych przez Policję szkoleń „Cyber-zagrożenia w sieci”; ci pierwsi otrzymali certyfikaty podpisane przez Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Wielką ucztę mieli amatorzy pierogów – a któż ich nie lubi! ,,Pierogowy zawrót głowy” to warsztaty, w których można było wykazać się inwencją w tworzeniu wymyślnych smaków, by następnie poddać się ocenie podczas degustacji. Było smacznie! Ale kalorycznie. Dla równowagi, kierunek Bezpieczeństwo i Produkcja Żywności promował zdrowy tryb życia wykładami „Żywność niskokaloryczna” oraz „ Dodatki do żywności i ich wpływ na zdrowie człowieka – czy wiem, co jem?”, by zwieńczyć to poradami dietetyka, połączonymi z analizą składu ciała za pomocą specjalistycznego urządzenia. Zainteresowani mogli również poznać żywność od strony laboratorium, uczestnicząc w tak właśnie zatytułowanych warsztatach. Dla tych, którzy ,,mają nosa”, wspomniany kierunek przygotował konkurs ,,Sprawdź, czy rozpoznasz zapach”.

W przerwach między kolejnymi zajęciami, uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać Chóru PWSW w repertuarze gospelowym, poprzebijać konkursowe baloniki z pytaniami na temat uczelni oraz odwiedzić stoiska wystawiennicze.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. mini-pokazy ,,latte art” w wykonaniu Pawła Kanieckiego z ,,Miejsca Kawa i Zabawa”,  konkursy – logistyczny i chemiczny, quiz nt. Unii Europejskiej, a także pokaz ratownictwa medycznego i wyposażenia karetki, przygotowany przez grupę ratowniczą PCK z Przemyśla.

…………………………………………………………………………………………….

Patronatem Honorowym objęli imprezę: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty , Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Starosta Lubaczowski ,Wójt Gminy Żurawica ,Wójt Gminy Orły ,Wójt Gminy Krzywcza oraz Wójt Gminy Medyka.

Patronat medialny sprawowali: TVP Rzeszów, TV Podkarpacka, Portal Przemyski, Tygodnik ,,Życie Podkarpackie” i Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portal Nowiny24.

Partnerzy imprezy: Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Powiatowy Urząd  Pracy w Przemyślu, OHP w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Fotokabina24.pl w Przemyślu, ,,Miejsce Kawa i Zabawa” – Paweł Kaniecki, ,,Villa Bolestraszyce” , ,,Dwór Wapowce”, ,, Szkoła Impro” – Monika Stalewska, Teatr ,,Ehrnov” – Marcin Ehrlich.

Sponsorami atrakcyjnych upominków byli: Firma Inglot Cosmetics, Bank Pekao S.A., Sieć sklepów „Piotruś Pan”, KFC Przemyśl, Pizzeria „DaGrasso” w Przemyślu, Fitness Klub ,,Lejdis”.

 

Barbara Sykała

 

fot. Damian Kanikuła, Aleksandra Maziarek

Logo PWSW