Festiwal Kolęd Pogranicza

31 stycznia 2018

 

16 stycznia 2018 r. odbył się organizowany po raz pierwszy w PWSW Festiwal Kolęd Pogranicza. Mogliśmy wysłuchać kolęd tradycyjnych oraz dawnych, dziś już właściwie zapomnianych, a wykonywały je zespoły folklorystyczne z Polski i z Ukrainy. Istotną część Festiwalu stanowiła konferencja naukowa na temat kolęd i pastorałek na pograniczu polsko-ukraińsko-słowackim. Jej głównym celem było pokazanie bogactwa muzycznego, tekstowego i obrzędowego tradycji kolędniczej w ujęciu antropologiczno-kulturowym, folklorystycznym, muzykologicznym i teologicznym. Wiele uwagi poświęcono tradycjom kolędniczym poszczególnych regionów pogranicza.

Cenna była także dyskusja dotycząca licznych przykładów wspólnego kolędowania organizowanego prywatnie przez Polaków i Ukraińców w Przemyślu. Spontaniczne spotkania kolędnicze zapisały się w tradycji naszego regionu, dziś są kontynuowane.

Podczas obrad, paneli dyskusyjnych i występów chórów można było podziwiać wystawę ikon autorstwa przemyskiej artystki Małgorzaty Dawidiuk.

Festiwal zakończył się uroczystym obiadem dla wszystkich uczestników oraz wspólnym śpiewaniem najpopularniejszych kolęd polskich i ukraińskich, a badacze tradycji kolędniczych i organizatorzy imprezy wyrazili wolę jej kontynuowania.

 

tekst: dr Agnieszka Gocal, foto: Tomasz Bielański

Logo PWSW