Bezpieczne z@kupy w sieci – szkolenie dla uczniów szkół średnich

4 kwietnia 2019

W PWSW odbywa się wiele ważnych spotkań, poruszających ważkie tematy i problemy dotykające społeczeństwo. Odbywały się tu m.in. szkolenia dla nauczycieli oraz uczniów przestrzegające przed przemocą w Internecie, środkami psychoaktywnymi itp. W ubiegłą środę młodzież szkolna uczestniczyła w szkoleniu poświęconym BEZPIECZNYM ZAKUPOM W SIECI, przygotowanym przez platformę handlową Allegro oraz Policję (Komendę Miejską Policji w Przemyślu).

Spotkanie otworzył dr Sławomir Solecki, prorektor PWSW ds. współpracy i rozwoju. Zawiłości internetowego handlu starał się przybliżyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom, studentom oraz pracownikom uczelni Kuba Pepłoński – specjalista Allegro w zakresie bezpieczeństwa zakupów w sieci. Prowadzący szkolenie zrezygnował z tradycyjnego wykładu na rzecz rozmowy z audytorium, ale też pokazu, czy inscenizacji. Umiejętności interpersonalne umożliwiły mu dokonanie sprzedaży nowoczesnego iPhona za 50 zł (już prawie sfinalizował transakcję!) lub pozyskanie danych osobowych jednej z uczennic dzięki „wyłudzeniu” jej karty bankomatowej…- spokojnie, wszystko odbywało się przecież pod czujnym okiem policji, a zabiegi te miały na celu uświadomienie mechanizmów działania manipulacji.

Wnioski: kupować w sieci można, a nawet trzeba, ale… „jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z zakupu” – konstatował pan Pepłoński.

 

Ewelina Kasperska

 

fot. Karol Broda, Marcin Sowiński

Logo PWSW